Tallinna MV lühirajal 2013 08.05.2013

8.05.2013 Ännijärve (Uuno Vallner)
M12  M16  M18  M21  M35  M40  M50  M60  M70 
N12  N16  N18  N21  N40  N50  N60 

M12
1640m 8KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Sander Pritsik            Rakv       00:30.22    
   2. Mihkel Herbert Pais       West       01:24.31    
M16
2360m 10KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Kaarel Vesilind           SRD        00:29.27    
   2. Ekvard-Allan-Matis Joakit Tammed     00:49.49    
      Tomi-Andre Piirmets       West       Katk        
M18
3910m 17KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Holger Post               Koop       00:53.43    
   2. Andreas Aadli             Tammed     00:54.46    
M21
5870m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Peeter Pihl               Tammed     00:37.55    
   2. Olle Kärner               EKJ SK     00:37.57    
   3. Erkki Aadli               Tammed     00:40.24    
   4. Andreas Kraas             Tammed     00:43.41    
   5. Dag Ainsoo                LUS        00:45.29    
   6. Rain Eensaar              EKJ SK     00:45.52    
   7. Ats Sõnajalg              KEKRSK     00:46.58    
   8. Taivo Timmusk             HOK        00:52.22    
   9. Ilmar Udam                JOKA       01:04.04    
  10. Raivo Pellja              JOKA       01:06.59    
  11. Johannes Tasa             Tammed     01:07.23    
  12. Reimo Liiv                Tammed     01:10.19    
  13. Michael Raer              SRD        01:19.06    
  14. Sander Nahkor             TAOK       01:24.32    
      Daniel Vasser             Kobras     Katk        
      Taavi Kala                Tammed     Katk        
      Tenno Alamaa              JOKA       Puuduv KP   
      Ragnar Ilp                           Puuduv KP   
      Rain Kauge                Põrgupõhja Puuduv KP   
      Armo Hiie                 Kape       Ei start    
      Tiit Poopuu               JOKA       Ei start    
M35
3910m 17KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Andrei Nikitin            SRD        00:32.07    
   2. Raivo Reiman              West       00:32.56    
   3. Martin Kaup               Elioni SK  00:34.19    
   4. Mati Korrol               Mercury    00:36.56    
   5. Tarmo Klaar               Ilves      00:37.01    
   6. Dmitri Shved              SRD        00:40.33    
   7. Paavo Rõigas              Peko       00:42.48    
   8. Rein Rooni                Orvand     00:42.58    
   9. Mati Mägi                 HOK        00:43.06    
  10. Marek Atonen              Lehola     00:43.35    
  11. Tarmo Pöör                Mercury    00:44.51    
  12. Kalle Metsoja             Mercury    00:45.31    
  13. Kaupo Järve               LSF PT     00:47.33    
  14. Rünno Sulg                LSF PT     00:47.58    
  15. Ivo Miller                Koop       00:58.25    
  16. Anton Roolaid             TAOK       01:51.00    
      Lumi Paul                            Ei start    
      Margus Klementsov         Mercury    Ei start    
M40
3790m 16KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Kuno Rooba                Rakv       00:33.38    
   2. Martin Aunin                         00:34.09    
   3. Arthur Raichmann          LSF PT     00:36.29    
   4. Arvo Laanemets            TAOK       00:36.58    
   5. Priit Överus              Mercury    00:40.13    
   6. Lauri Olli                LSF PT     00:40.24    
   7. Aivar Leht                Okas       00:41.07    
   8. Mait Tõnisson             LSF PT     00:41.45    
   9. Ülo Viru                  Orvand     00:43.01    
  10. Toomas Talumaa            HOK        00:44.01    
  11. Lauri Leppik              TAOK       00:45.03    
  12. Vladimir Savinov          SRD        00:46.14    
  13. Sergei Shirokov           SRD        00:48.26    
  14. Mairolt Kakko             Bona Fide  00:48.41    
  15. Indrek Lillsoo            Põrgupõh   00:54.48    
  16. Matis Märtson             SA TLH     01:07.45    
      Lauri Lahtmäe             Kape       Ei start    
M50
3500m 16KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Tiit Tali                 Ilves      00:30.35    
   2. Maido Kaljur              Harju KEK  00:32.03    
   3. Mati Preitof              KEKRSK     00:33.18    
   4. Ando Post                 Koop       00:35.09    
   5. Jaanus Reha               Koop       00:36.11    
   6. Aleksander Pritsik        Rakv       00:37.02    
   7. Raul Laas                 JOKA       00:37.41    
   8. Urmas Tammemäe            Orvand     00:38.10    
   9. Andres Talver             Mercury    00:39.13    
  10. Kalev Ruberg                         00:39.42    
  11. Paul Poopuu               JOKA       00:42.07    
  12. Eduard Pukkonen           KEKRSK     00:43.46    
  12. Andres Minn               JOKA       00:43.46    
  14. Urmas Laev                Mercury    00:44.54    
  15. Matti Betlem                         00:47.59    
  16. Margus Jaanus             Koop       00:48.55    
  17. Kalmer Keevend            JOKA       00:54.49    
  18. Tõnu Kuusik               LUS        01:19.06    
      Andrus Rämmann            Koop       Puuduv KP   
M60
3050m 13KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Kalle Nelk                Tammed     00:36.26    
   2. Peep Koppel               Koop       00:36.39    
   3. Jüri Rokko                SK RT      00:38.19    
   4. Mati Karp                 Tempo      00:38.27    
   5. Ilmar Kirjanen            TAOK       00:38.28    
   6. Tiit Ploompuu             Jõhvikas   00:42.49    
   7. Harry Veide               LUS        00:49.19    
   8. Tiit Koppel               Orion      00:57.39    
      Eero Ruokamo              Kobras     Puuduv KP   
      Riho Männi                Lehola     Puuduv KP   
      Rein Küttim               Orion      Puuduv KP   
M70
2130m 10KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Ants Tamm                 TON        00:30.51    
   2. Tõnu Raid                 Tammed     00:33.12    
   3. Jaan Orav                 TON        00:47.53    
   4. Kalju Tilk                Orion      00:48.59    
   5. Mati Tõnus                Orion      01:07.53    
N12
1640m 8KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
N16
2130m 10KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Ragne Reiman              West       00:27.52    
   2. Marie Tammemäe            Orvand     00:29.51    
   3. Liina Vesilind            SRD        00:33.36    
   4. Alina Kramarenko          SRD        00:37.23    
   5. Aleksandra Leesment       SRD        00:37.42    
   6. Anastasija Pahhomenkova   SRD        00:38.55    
   7. Roos Lisette Parmas       SRD        00:50.51    
N18
3050m 13KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Kerda Timmusk             SRD        00:47.03    
N21
4160m 17KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Evely Kaasiku             JOKA       00:40.23    
   2. Ingrid Piht               Mercury    00:50.32    
   3. Daisi Saetalu             Tammed     00:55.01    
   4. Anita Karnit              SRD        00:56.03    
   5. Helene Arula              Koop       00:57.01    
   6. Anneli Ambel              Mercury    00:58.31    
   7. Anneli Orav               Tammed     00:58.43    
      Tiina Kuusik              -          Puuduv KP   
      Heleri Kirss              Koop       Ei start    
N40
3050m 13KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Merike Paapson            TON        00:35.32    
   2. Triina-Britt Preden       TON        00:35.47    
   3. Maris Roosipuu            TON        00:35.52    
   4. Heidi Sild                West       00:36.10    
   5. Anneli Rämmann                       00:36.13    
   6. Signe Raidmets            TON        00:36.15    
   7. Aari Talver               Mercury    00:37.51    
   8. Kersti Ehala              JOKA       00:38.34    
   9. Lea Leppik                TAOK       00:41.36    
  10. Ella Shved                SRD        00:54.23    
  11. Helen Mast                HOK        00:54.32    
  12. Maari Idnurm                         00:55.19    
  13. Mari Roots                TAOK       00:58.47    
  14. Hille Tasa                Tammed     00:59.03    
  15. Ilona Poljakova           LSF PT     01:01.34    
  16. Siiri Vallner                        01:08.14    
      Pilvi-Heli Vettik         JOKA       Ei start    
N50
2360m 10KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Siiri Poopuu              JOKA       00:28.49    
   2. Marika Kirsspuu           TAOK       00:31.09    
   3. Mare Niitsoo              TON        00:37.33    
   4. Anu Pallon                JOKA       00:38.53    
   5. Riina Laev                Mercury    00:39.52    
   6. Leena Leesment            SRD        00:44.05    
   7. Ülle Raudsepp             Okas       00:45.37    
N60
2130m 10KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi      Tulemus       
   1. Niina Karnit              SRD        00:34.39    
   2. Ilse Uus                  TON        00:36.13    
   3. Tiiu Vene                 Tammed     00:38.21    
   4. Virve Orav                Tammed     00:38.47    
   5. Maire Raid                Tammed     00:38.50    
   6. Malle Viilma              TON        00:40.46    
   7. Maimu Tornberg            Koop       01:08.05    
   8. Urvi Sarv                 Orion      01:12.11    
OK Orion
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2012, www.tak-soft.com 9.05.2013 11:12:17